Mówi się, że za każdym wielkim mężczyzną odnoszącym sukces stoi jeszcze większa kobieta.  Po sieci w dobie prezydentury Baracka Obamy, krążyła historia w której prezydent wraz z żoną wybrali się na kolacje. Podczas ich wizyty właściciel restauracji poprosił o krótką rozmowę z Pierwszą Damą, znali się jeszcze z czasów młodości. Po powrocie żony, Obama zapytał o temat rozmowy, wspomniała że w czasach młodości właściciel restauracji był w niej zakochany, prezydent powiedział: widzisz gdybyś za niego wyszła, byłabyś teraz właścicielką tej restauracji, na co Michelle odpowiedziała: nie, gdybym za niego wyszła on byłby teraz prezydentem.

Historia kobiet w polityce czy biznesie, nie jest historią łatwą. Pierwszym krajem, który dał kobietom prawo wyborcze była Nowa Zelandia, a było to w 1893 roku.

Kobiety wciąż nie mają praw wyborczych na przykład w Brunei. Kobiety zmagały i nadal zmagają się z różnymi przeciwnościami, szufladkowaniem czy nawet umniejszaniem ich kompetencji. Przykładem silnej kobiety oraz jej trudnej drogi do sukcesu jest Maria Curie Skłodowska.

Już jako młoda kobieta spotkała się z pierwszą barierą na drodze do rozwoju. W latach jej młodości Polki nie mogły studiować, dlatego Maria na studia wyjechała do Paryża. To tam rozwinęła swoją karierę naukową, a drogę miała pełną wybojów. Bo jak to kobieta może mieć umysł ścisły? Zwłaszcza w tamtych czasach, wydawało się to czymś nie na miejscu, bo miejsce kobiety jest w kuchni. Niemniej, to właśnie do jej osiągnięć należy rozwinięcie teorii promieniotwórczości.  Nie wiem co dopiero mogłoby się stać, gdyby Marię zamknięto w kuchni. Z inicjatywy Skłodowskiej prowadzono pierwsze badania nad leczeniem raka. Pierwszą nagrodę Nobla nie otrzymała samodzielnie, a wspólnie z mężem i  Henrim Becquerelem, za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości. Jednak doczekała się swojej nagrody za odkrycie polonu i radu. Nasze doświadczenie określa rzeczywistość, w której żyjemy. Nasze życie jest lustrzanym odbiciem naszych najbardziej konsekwentnych myśli i oczekiwań.  Dlatego powinniśmy nadać naszym myślom kierunek, aby powiodły nas one do osoby, którą chcemy być, oraz do miejsca, gdzie chcemy się znaleźć. Myśląc o świecie, czynimy to za pośrednictwem naszych doświadczeń. Jeśli świat stanowi pewne terytorium, to nasze interpretacje świata możemy określić mianem mapy. Realnie co umysł człowieka może wymyślić, jego wola może osiągnąć. Gdyby Maria słuchała, nieprzychylnych głosów mówiących, że kobieta nadaje się jedynie do prac domowych, nigdy nie osiągnęłaby tego za co dziś podziwia ją cały świat nauki.

Kolejną kobietą  jeśli mówimy już o trudnej drodze do sukcesu jest Gabrielle Bonheur Chanel czyli Coco Chanel, która część swojego dzieciństwa spędziła w domu dziecka. Właśnie tam nauczono ją szyć. Trudne dzieciństwo, w żadnym wypadku nie zachwiało pewności siebie jaką posiadała Chanel. Jak sama powtarzała możesz urodzić się bez skrzydeł, ale nie przeszkadzaj im wyrosnąć. To właśnie ona udowodniła światu, że każdy może osiągnąć sukces, jeśli uwierzy, że jest wystarczająco dobry. Coco Chanel w swoich czasach była bezkonkurencyjna. Jej pomysły nie miały tańszych odpowiedników, a już na pewno nie takich, które mogłyby zagrozić jej pozycji w świecie mody. To dowód na to, że zaczynając biznes warto myśleć nieszablonowo i wykazać się kreatywnością. Jeden z popularnych cytatów Coco to

Moje życie mnie nie satysfakcjonowało, stworzyłam więc swoje (nowe) życie.

Sukces nie opiera się na tym, że masz w rodzinie bogatych krewnych, którzy Ci pomogą. Czy Coco skończyła wybitną szkołę krawiecką? Nie ale miała wizje i dążyła do tego aby tą wizje zrealizować w swoim życiu. Ona nie stworzyła marki, ona była tą marką za którą później podążały miliony. Była liderem, wymagała od innych tego samego czego wymagała od siebie. Nie osiadła na laurach, tworzyła i inspirowała, poniekąd nadal to robi, przecież jej ,,mała czarna” jest bezspornie nieśmiertelna.

Człowiek uzyskujący szczyt swoich osiągnięć musi być śmiały, pomysłowy, elastyczny gotowy do korzystania z nadarzającej się okazji. Wszystkie nasze cele, wszystkie marzenia i pragnienia są niczym innym jak narzędziami pomagającymi wcielić w życie nasze wartości. Jeśli tracimy łączność z naszymi wartościami, tracimy również motywację. Kiedy stracisz z oczu punkt, do którego zmierzasz, stajesz się niestety mistrzem marnowania czasu.

Wszystkie osoby, uzyskujące szczyt osiągnięć maja jedną wspólną cechę. W każdej fazie swojej kariery każdą nieudaną próbę traktowali raczej jak pouczające doświadczenie niż niepowodzenie. Okazja nadarza się wtedy kiedy jesteś pozytywnie nastawiony do świata. Ukazuje to poniższa historia:

,,Dwóch sprzedawców butów zostało wysłanych do Afryki. Obaj wystosowali telegramy do głównej siedziby firmy. Pierwszy napisał: Nie ma tu popytu na buty. Nikt nie chodzi w butach. Drugi zaś wysłał telegram o takiej treści: Nikt tu nie chodzi w butach. Przyślijcie 5 milionów par jak najszybciej.”

Czy macie wątpliwości, który z nich osiągnie większy sukces?

Business Psychologist, Mentor, Founder of INSPIRE