Jak oswoić porażkę?

schody

Wszystkim znane jest powiedzenie Seneki Błądzić jest rzeczą ludzką (łac. Errare humanum est), ale czy każdy pamięta drugą część powiedzenia? Brzmi ono: trwać w błędzie- głupotą (łac. in errore perservare stultum).

Z błędami bywa tak, że czasem ciężko ich uniknąć.

David W. Anderson, założyciel i prezes Famous Dave’s America Inc. Sieci amerykańskich restauracji (obecnie jest 153 lokalizacje w 33 stanach) mawia, że porażka jest nieodłącznym elementem sukcesu. Bez porażek nie byłoby wielkich sukcesów. Jego pierwsza restauracja powstała w 1994 roku, została zniszczona przez pożar, doświadczył on w swoim życiu zarówno frustracji i bankructwa jak i ogromnego sukcesu. Dave wierzy, ze gdyby nie ludzie, których spotkał na swojej drodze a którzy dawali mu drugie szanse nigdy nie byłby tam gdzie jest dzisiaj. Jest założycielem trzech spółek giełdowych na Wall Street; stworzył ponad 18 000 nowych miejsc pracy. Jego sieć restauracji uważana jest za najlepszą koncepcje restauracyjną w stanach. Został wyróżniony stypendium Bush Leadership Fellowship, otrzymał tytuł magistra na Uniwersytecie Harvarda (bez tytułu licencjata) i został uznany za "Emerging Entrepreneur of the Year" (w Minnesocie i Dakocie) przez Ernst & Young, NASDAQ i USA Today .

Dziś Dave poświęca się temu, by dokonać zmian w swojej społeczności i w życiu innych, którzy mają mniej szczęścia. Jako zapalony mówca, podzielał swój optymizm i inspirację z grupami młodzieżowymi i organizacjami społecznymi, podkreślając, że bez względu na to, jak trudne dzisiaj mogą się wydawać, jeśli nigdy nie zrezygnujesz ze swojego marzenia i ciężko pracujesz, jutrzejsze nagrody zawsze nadejdą.
Każdy z nas doświadczył w życiu zawodowym czy prywatnym porażek, czasem mniejszych a czasem większych. Warto spojrzeć na niepowodzenia nie jak na znaki blokujące nasz rozwój, ale jako kolejne stopnie do odniesienia sukcesu.